Home / Business / PGE oddaje do użytku największą inwestycję przemysłową od 1989 roku – Biznes

PGE oddaje do użytku największą inwestycję przemysłową od 1989 roku – BiznesDzisiaj, 21 października (06:49)

To największa w Polsce inwestycja przemysłowa od 30 lat. The PGE Polskiej Grupy Energetycznej jest to zarazem ostatnia inwestycja w źródła oparte na węglu kamiennym. W Electric Opole oddano właśnie do użytkowania drugi nowy block na weggiel – oba mają łącznie 1800 MW mocy, and it cost me budowy wyniósł blisko 11.6 billion zł gross. Bloki zostały wybudowane w nowoczesnej technologii, dzięki czemu będą emitować o 20-30 proc. mniej dwutlenku węgla niż bloki starszej generacji i zaopatrzą w energyę elektryczną około 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

1989 roku. Oddajemy do eksploatacji dwa ultranowoczesne bloki energetyczne, w sumie ponad 1.8 tys. MW. Tym samymprawiamy bezpieczeństwo energetyczne kraju i pewność zasilania naszych odbiorców – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Budowa bloków 5. i 6. – o łącznej mocy 1800 MW – rozpoczęła się w lutym 2014 roku i kosztowała blisko 11.6 billion zł. Block no 5 przekazano do exploatacji już na przełomie maja i czerwca 2019 r., Natomiast teraz do użytku oddany został również block nr 6, który pomyślnie przeszedł wszystkie odbiory.

Polski. To tutaj będzie produktowane 8 proc. energii, jeśli chodzi o zapotrzebowanie całego polskiego rynku. To najnowocześniejszy z bloków węglowych w Europe. Podniesienie efektywności energetycznej oznacza, że ​​z tej samej illości węgla bednie wyprodukować dużo więcej energii przy mniejszej emisji – mówi Krzysztof Tchórzewski. minister energii.

Prezes PGE podkreśla Henryk Baranowski podkreśla, ine inwestycja powstała przy dużym zaangażowaniu polskich wykonawców, ponieważ z każdej zainwestowanej złotówki 70 gr trafiło do rodzimiorstzzior prz. Ponadto inwestycja to łączy bezpieczeństwo energetyczne z dbałością o środowisko.

– Sprawność tych bloków sięga prawie 45 proc., Podczas gdy sprawność starych jest na poziomie 33-34 proc. Jednostkowa emisja dwutlenku węgla na wyprodukowany megawat energii elektrycznej powoduje, że emisja dwutlenku węgla będzie około 1/3 niższa niż w starych blokach, które były oddawane w latach 60. i 70. , że rozbudowa Elektrowni Opole to największa inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 roku, a dla PGE – również ostatnia inwestycja w źródła opart na wegglu kamiennym. tych związanych z energetyką jądrową. Chociażby z tego względu jest ona wyjątkowa – mówi Ryszard Wasiłek, deputy zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds.

Dzięki dwom nowym blokom Elektrownia Opole bedz trazecią co do wielkości w Polsce po Bełchatowie i Kozienicach. Może zaspokoić około 8 proc. całości krajowego zapotrzebowania na energyę elektryczną.

– Beneficjentem tej inwestycji będą practycznie wszyscy Polacy, którzy odbierają Energieę elektryczną. Już dzisiaj te dwa bloki wpisują się w jedne z najbardziej ekonomicznych, przy zarazem najniższym koszcie zmiennym wytwarzania energii elektrycznej, spośrod wszystkich electrowni w kraju – mówi Norbert inwestycji i zarządzania majątkiem.

Nowe bloki Elektrowni Opole mają produktować do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie i zasilać nawet 4 mln gospodarstw domowych w Polsce. w pewnym momencie było wheels nacisków, aby wszystkie budowy wéglowe zostały zatrzymane. At present, not so zatrzymane, udało się doprowadzić do I zakończenia. Wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską zgodę na to, żeby one mogły funkcjonować w rynku mocy, co powoduje, że stáć nas teraz na duży zwestw inwestycyjny w innych dziedzinach. Zabezpieczenie naszej energetyki, naszego przemysłu i obywateli zaczyna się clarować w pełni – mówi Krzysztof Tchórzewski, Minister of Energy.

Biznes INTERIA.PL to Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


 Newseria Biznes


Source link