Home / Poland / Klucz do większości leży dziś w Polsce po prawej stronie. To not opozycja zdobyła 13 października większość, ale taka czy inna prawica

Klucz do większości leży dziś w Polsce po prawej stronie. To not opozycja zdobyła 13 października większość, ale taka czy inna prawicaZnany lewicowy commentator Sławomir Sierakowski tak oto ocenił wynik wyborów :

Polska opozycja reprezentuje teraz niewielką, ale wyraźną większość wyborców. Pytanie brzmi czy jest w stanie zjednoczyć się wokół wspólnego kandydata na prezydenta kolejnej wiosny .

, 4, Proc. głosów, and a great ponad połowę. Z kolei w wyborach do Senatu Prawo i Sprawiedliwość wywalczyło never 45 per cent. głosów; opozycja razem zebrała nieco więcej, ale część głosów poszła na kandydatów niezależnych, a Confederacja była w tej batalii niemal nieobecna.

Twierdzenie o czytelnej opozycyjnej To oczywiście partia opozycyjna, all jednocześnie declaratywnie niechętna III RP, i mocno prawicowa w sferze wartości.

Czy mówiąc o szerokim porozumieniu w sprawie wyborów prezydenckich Sierakowski ma na myśli tylko opozycję głównego nurtu, do niedawna totalną, czy także confederatów? Not można wykluczyć, że to drugie . I must not jest to science science fiction. Rzecz jasna not ready for alliance, but not należy mieć złudzeń: Confederacy to project konkurencyjny wobec PiS, którego droga do wielkości, choćby w opozycji, wiedzie po trupie PiS. A porażka prezydenta Dudy ten scenariusz znacząco przyspiesza, czego nie ukrywają, i na co liczą, także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ: Czy poseł Koalicji Obywatelskiej przypadkiem ujawnił tajny plan opozycji? Wniosek jest jeden: wszystko rozstrzygnie się w maju

W tej sprawie jest parę pytań, after które not znamy odpowiedzi. Czy poparcie dla Confederacji after poziomie ok. 7 proc. utrzyma się? Bed spadało czy rosło? Czy te klczowe kilka punktów to luźne głosy protestu, czy też bardziej świadoma, trwała decyzja wyborców ? Dziś nie jesteśmy w stanie tego określić.

W każdym razie warto zauważyć, że na wynik wyborów z 1

3 października niekoniecznie trzeba patrzeć jak na sumaryczne zwyciji. Można też uznać, je jest to zwycięstwo prawicy, postaw prawicowych . Można mówić o przesunięciu się polskiego społeczeństwa w prawo. Above przecież mamy not tylko PiS, not tylko Confederacj, ale także PSL, wzmocnione Kukizem i głoszące przynajmniej at least wobec ofensywy lewicy.

To także ważny asumpt do toczących się w obozie PiS dyskusji na theme wniosków w wyborów. Never chodzi or to, by ślepo ruszyć na prawo, above PiS stało się partią niemalże ogólnonarodową, i łączy bardzo różne środowiska. Przy takim poziomie, jaki zdobyło, politics PiS musi być wielonurtowa. Jednocześnie jednak wyniki z 13 października wskazują, że klucz do większości leży dziś w Polsce po prawej stronie . To głównie tu trzeba szukać drogi do wyników wyższych niż 43,6 proc. Także z tego powodu, że przesunięcie się w drugą stronę da jeszcze więcej miejsca Confederacji.

Prawo i Sprawiedliwość musi to uwzględnić, planując kolejne cztery lata.


Source link